2024. július 19., péntek
2024. július 15., hétfő
Az első állatka
2024. július 8., hétfő
Brazil hímzés
Volt ez a vastag anyag. Nagyon tetszik benne az hogy natúr színű és a természetességet sugallja. Talán nem a legalkalmasabb volt a kitűzött célra, de látni akartam a végeredményt. A hímzéssel a vékony szövése ellenére nem volt gond, mert nagyon tartotta magát.
Bár mindössze három virágról volt szó, de kihívás volt. Egyrészről az újdonsága miatt, másrészről kicsi helyre kellett virágot produkálni. Arra jöttem rá, hogy a szirom elkészülte után a leszúráskor lehet fixálni azt, hogy hogyan álljon (bimbósan vagy teljesen kinyíltan). Két és három szállal próbáltam. Az utóbbi tömörebb hatást kelt, ami miatt a két szál mellett döntöttem, az az hogy kis helyre kellett több szirmot. A fültisztító pálcika csöve bevált a célra. Ha nagyobb virágról lenne szó, akkor szívószálat hívnék segítségül. Mégis a mostani kedvencem a rezgő, mely egyszerű francia csomó, szárának egy új színt választottam, amely zöldessárga. Kellett az egésznek ez a plusz szín.
Eredetileg egy lépesben akartam varrni. Az nyilvánvaló volt, hogy a varrom-kifordítom-tűzöm technika nem fog működni. A bélést pontosan akkorára vágtam amekkorára a borítékot terveztem. Teret adott ennek az, hogy a külső rész anyaga még csak nem is bomlott. Így azt simán ráhajtottam a virágos anyagra. Mondjuk hagyhattam volna nagyobb varrásszélességet. Következő és egyben utolsó lépés volt, hogy kettéhajtsam és szalaggal is ellássam Ennek már nyögött a varrógép, végül kézzel fejeztem be. A szalagot nagy műgonddal választottam az itthoni választékból. Ez a vékony szalag annyira tetszett, hogy a szélessége megkurtítását is vállaltam, hogy fel tudjam használni.
Némelyik képen volt "zárórész", némelyiken pedig nem azok közül, amiket nézegettem. Ha nem lett volna muszáj, nem rakok rá. A vasaló viszont nem volt barátja ennek az anyagnak, csak gyenge fokozaton. Nem volt kedvem rizikózni. Előkerültek hát a gyöngyös dobozaim. A fehér nagyon elütött volna. Végül egy ametisztes cseppre és egy zöld színű gyöngyre esett a választás. Sikerült úgy készítenem a kallantyút (egyszerű, fonalat körbe tekerve van fixálva), hogy kis munka a kinyitása.
Az elképzelésemnek megfelelően nagyjából pont úgy néz ki ahogy elterveztem. Lehet is a pénzt beletenni. Ezt szeretem az alkotásban, hogy egyedi termék készül. De ha újból nekiállnék csak hasonlítana a mostanira.
A rózsa elkészítésének technikája: itt
Anyagszükséglet:
- kétféle anyag
- hímzőfonal öt színben
- csipke szalag
- cérna
- két gyöngy
Egyebek: tű, olló, varrógép, fültisztító pálcika, vasaló
papír, toll, vonalzó (a szabásmintához)
2024. július 3., szerda
Virágtartó
Előre levágott sodort makramé fonálból készült. Ez behatárolta, hogy hány csomót lehetett belőle csinálni. Szívem szerint három pár szirmot készítettem volna, de csak kettő futotta. Ajánlatos már az elején becsomózni a végeket, mert könnyen bomlik. Már ha úgy akarjuk, hogy a fonal sodrása végig látszódjon. Én végül kibontottam a három részből sodort szálakat. (Így még sose készítettem. Érdekes bodri külleme van.)
Ismét legnagyobb morfondírozást az alsó rész jelentette. Hogy be is férjen a cserép virág és jó helyre essenek is a csomók. Mivel összesen húsz szál volt, ez is behatárolta a lehetőségeket. Végül a legcélravezetőbbnek a hármas tagolását, és egy-egy részben több csomót választottam. Tapasztalatom szerint tíz, tizenhárom - tíz, tizenhárom centit hagyni kell a vége fölött és afölött. Persze ez nagyban függ attól, hogy mekkora cserepet szánunk bele.
Ha több motívumot tervezünk, akkor motívum páronként fél métert még hozzá kell adni a levágandó négy méretekhez. Az egészhez - hogy ne azon múljon (elcsúszhat) - pár tíz centivel többet vágnék le.
Az általam készített virágtartó ügyeseknek és tapasztaltaknak kb. 3 órát vesz igénybe. Aki - hasonlóan hozzám vacillál az alját illetően, csomóz-bont, csomóz-bont - annak fél nap. A hosszabb, több motívumot tartalmazó is belefér egy napba.
A fő motívum csomózása: innen
Anyagszükséglet:
3 mm-es makramé sodort fonálból 10 * 4 méter, 1 * 1 méter (az aljának eldolgozásához), 1 * 0,5 méter (az akasztóhoz)
fadarab kb. 25 cm hosszú
Egyebek: olló, fűrész, csiszolópapír (vagy az utóbbi kettő helyett egy ügyes férfi), ragasztópisztoly (nem feltétlenül szükséges, a tetején lévő függesztéken lévő csomó fixálásához és stabilan a hátoldalon tartásához)