hasonló bejegyzések

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2022. július 3., vasárnap

Makramé táska

Hálás darab, mert mindössze kétféle csomót tartalmaz. Az egyszerűsége ellenére sajnálom ajándékba adni. :) 

Nagyon csábító volt, amikor megláttam egy hasonlót az interneten. Mivel előtte rendeltem fonalat horgoláshoz - amihez már semmi kedvem nem volt - adott volt az alapanyag, még ha kételyeim is voltak, elég-e ez a vastagság. Hiába, az első gondolat a jó (hogy milyen szép a mintaként szolgáló műszálas fonalból), ha az ésszerűség győz.

Egy rosszabb van annál, ha túl hosszúak a szálak, hogy ha rövidebb. Ezért inkább az előbbire törekedtem. Aminek a hátulütője az volt, hogy néha kinézhetetlen volt, melyik szálat kell épp megmozgatnom. Közben melegített is az ölbe vett félkész holmi.

Féltem a monotonitásától, de életben tartotta a kitartásomat és lelkesedésemet, hogy nagyon kíváncsi voltam a minta alakulására. Éppen ezért - no meg azért, hogy ne kelljen folyton fordítgatni - volt, hogy egyik oldalon előre rohantam a mintában. :) Aztán a végefelé nem stimmelt valami, de nem tudtam mi. Fel se tűnt, hogy rossz szálat csomóztam. Ezáltal megtanultam, hogy melyik szálnak honnan hová kell tartania. Remélhetőleg már betéve tudom és nem fordulhat elő legközelebb.

Mivel végig annak bűvöletében voltam, hogy vágjak-e még a szálakból, hogy könnyebb legyen kezelni vagy sem, egy kis statisztika: 

  • 30*2 szálra épül az egész, melyekből tanácsos bő három métert vágni. Így lett 24*25*6 cm a táska. 
  • A felső részben négy sorban csomóztam, aztán jött egy három csomós rész (ebbe került később egy zsinór), azután ismét laposcsomóval hét sor, ezt követően 
  • a táska ékessége, mely tíz egységre osztotta a táskát. Felette és alatta 33-33 sorcsomó. A mintaegység közepén egy-egy laposcsomó.
  • A középső rész alsó részén található V-alakban hat-hat csomó, majd 
  • kilenc soros rész 
  • és végül a táska talpa, mely három sorban került kialakításra. Ehhez 78 csomót használtam. 
  • A táska teste és alja összesen 1228 csomó.
Ez alapján a videó alapján zártam az alját. Tény, hogy nem mindegyik szálat kell felhasználni, mert túl sok lesz, illetve én csináltam két-két szállal is a csomót. Nem lett tökéletes, de közel állok hozzá. Mivel az atombiztos dolgokat szeretem, ezért nem elégedtem meg azzal, hogy hosszú szálat hagyva a csomó után, elvágom. Ragasztópisztolyt hívtam segítségül és a csomók tövére nyomtam egy kis ragasztót és a zsinórt egyik oldalt ráhajtottam, levágtam, rá ismét ragasztó, másik oldalt hajtottam rá és a tövében elvágtam. 


Kizárólag otthon fellelhető anyagokkal dolgoztam. Így kapott szürke zippzárat (ami nem is áll olyan messze a farmerkéktől), egy régóta tárolt táskafület, egy kidobásra szánt táskáról két fém karikát. Fa gyöngyből sosincs elég nagy lyukú. Elővettem a fúróépet. Benne vékony fúrófej volt. Beletettem a gyöngy lyukát és óvatosan, úgy, hogy kézzel rányomtam, tágítottam a lyukat kissé. Nem volt olyan hajmeresztő, mint hangzik, viszont célt értem. Már átment rajta a zsinór.

A varráshoz kellett egy kis lelkierő, olyan rég varrtam. A zippzár-varró talpra nem is emlékeztem, hogyan kell felrakni. Kapott ibolya mintás belsőt, vastagabb kék dekorvászon külsőt. Kézzel öltögettem fel a kész bélést. 


A fonalat csellel választottam ki. Közös rendelés volt a leendő ünnepelttel. Rákérdeztem, ő melyik színt választaná táskához. Többek között erre is rámutatott. Természetesen az általam favorizáltat szebbnek láttam, de nem én vagyok a fontos ebben. A végén viszont megadom magam. Olyan helyes színe van!

Még pár öltés kell a varrás tetején úgy látom. Van még rá másfél hetem. :)


Fonal: Lola Cotton Cord

Anyagszükséglet: 175 méter

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...